ما را دنبال کنید
نشانه‌های خرابی استارت خودرو
می دانیم که ضعف در نگهداری باعث ایجاد خرابی  استارت شما می شود. اما به هر حال این نیروگاه کوچک مسئول به حرکت درآوردن فلایویل و میل لنگ برای روشن کردن موتور خودرو است، و بنابراین هر بار که کلید را در سویچ احتراق خودرو می چرخانید تا آن را روشن کنید، فشار زیادی را متحمل می شود.

نشانه‌های خرابی استارت خودرو

میدانیم که ضعف در نگهداری باعث ایجاد خرابی استارت خودرو می شوداما به هر حال این نیروگاه کوچک مسئول به حرکت درآوردن فلایویل و میل لنگ برای روشن کردن موتور خودرو است، و بنابراین هر بار که کلید را در سویچ احتراق خودرو می چرخانید تا آن را روشن کنید، فشار زیادی را متحمل می شودنتیجتاً  هر کاری هم انجام دهید، این قطعه با گذشت زمان فرسوده می شود.  

همچنین 
هرچه ماشین بزرگتر و جدیدتر باشد، فشار بیشتری روی موتور استارت وارد می شودآگاهی از علائم خطر زیر می تواند به شما کمک کند تا از بروز خرابی استارت پیشگیری کنید. اما خیلی از رانندگان با نشانه های خرابی استارت خودرو آشنایی ندارد. به همین منظور مادر این مقاله به طور کامل علائم و نشانه های خرابی استارت خودرو را برای شما شرح می دهیم. تا در کمترین زمان ممکن مشکل استارت خود را تشخیص دهید.

استارت تیبا امکو

استارت چگونه کار می کند؟

شما قبل از اینکه نشنه های خرابی استارت خودرو را درک کنید. بایستی حتما در مورد نحوه کار استارت اطلاعاتی را به دست آورید. چرخاندن سوییچ، برق را به سلونویید استارت می رسانداین به نوبه خود طی فعل و انفعلات الکترو مکانیکی که درون استارت رخ میدهد، نهایتاً دنده ی پینیون استارت را با دنده های فلایویل درگیر کرده، و با استفاده ازنیروی چرخشی که از پینیون استارت به فلایویل منتقل میشود، میل لنگ به حرکت در آمده و در انتها به روشن شدن موتور خودرو منجر می شود. اما این تنها یک خلاصه بسیار کوتاه از نحوه کار استارت است. در این ارتباط لازم است که حتما شما مقاله چگونگی و نحوه عملکرد استارت خودرو را مطالعه نمایید. تا به طور کامل بتوانید نشانه های خرابی استارت خودرو را کشف کنید.

علائم هشدار دهنده موتور استارت

ندرتاً پیش می آید که موتور استارت به یکباره خراب و متوقف شود . معمولا قبل از این اتفاق نشانه های و مواردی وجود دارد که فرد باید آنها را در نظر بگیرد. ما در متن زیر به بعضی از مهم ترین نشانه های خرابی استارت خودرو پرداخته ایم. که بر هر راننده ای لازم است، اگر هر کدام از این علائم هشدار دهنده را احساس کرد، به خصوص اگر با یکی-دو مورد دیگر از این نشانه‌ها توأم باشد، نسبت به بازدید استارت خود اقدام کند.

صدای سایش فلز بر فلز

یکی از اولین نشانه های خرابی استارت، صدایی شبیه صدای سنگ آهنگری موقع استارت زدن، که ناشی از عدم درگیر شدن درست استارت با فلایویل است، زیرا دنده رانشی استارت فرسوده شده. مراقب این علامت باشید چون اگر نسبت به آن سهل انگاری شود، میتواند باعث وارد آمدن آسیب به فلایویل شود که تعمیر آن گران خواهد بود.

صدای ناله

این صدا کا از نشانه های خرابی استارت است در واقع  از رد کردن دنده های پینیون استارت و فلایول ناشی میشوداگر موقع استارت زدن صدای ناله از آن می شنوید، اما موتور خودرو به درستی روشن نمی شود، این مسئله به دلیل از بین رفتن تقریباً کامل درگیری بین استارت و فلایویل است در نتیجه توصیه میشود که سریعا نسبت به تعمیر یا تعویض استارت اقدام کنید، وگرنه هر دو قطعه را با هم از دست خواهید داد.

گرم شدن بیش از حد و دود کردن  

گرم شدن بیش از حد منجر به بوی شدید دود در داخل و اطراف خودرو می شوداین بدان معنی است که استارت بیش از حد از باتری برق کشیده که می‌تواند حکایت از وجود اتصالی در درون سیستم استارت داشته باشد، و یا اینکه موتور خودرو به دلایل مکانیکی دیگر روشن نمی شده، و شما بیش از حد و به مدت طولانی استارت زده اید.

موتور استارت روغنی

به دلیل قرارگیری استارت در چارچوب موتور خودرو، این قطعه خصوصاً در معرض آسیب ناشی از نشت روغن موتور استاگر روغن موتور به درون استارت نفوذ کند، به طور چشمگیری از طول عمر آن خواهد کاستنشت روغن را سریعا برطرف کرده و  تن خودتان را هم برای تعویض استارت چرب کنید چرا که استارت روغنی از نشان های خرابی استارت است.

استارت متوقف نمی شود

در بعضی موارد ممکن است بعد از شروع کار موتور خودرو، موتور استارت روشن بمانددر چنین موردی معمولاً مقصر سلونویید معیوب است که گیت های آن به هم چسبیده اند و از قطع جریان برق و خاموش شدن استارت جلوگیری می کنند. برای تأیید علت این امر، از بازدید بصری استفاده کرده و سلونویید آسیب دیده را جایگزین کنیدعدم حل این مشکل هم باز منجر به آسیب رسیدن به فلایویل می شود، که خرج سنگینی روی دستتان خواهد گذاشت.

سلونوئید آسیب دیده

از دیگر نشانه های خرابی استارت خودرو آسیب دیدن سلونوئید است. خرابی سلونویید غیر از متوقف نشدن استارت، می‌تواند موجب عکس این حالت، یعنی به کار نیفتادن موتور استارت هم بشوداگر سلونویید کار کند و ایراد کار نکردن موتور استارت از جای دیگری مثل کم بودن شارژ باتری باشد، از استارت باید دست کم یک صدای کلیک بشنویداما اگر همین صدا را هم نشنیدید، روی احتمال خرابی سلونویید شرط ببندید.

مشکل متناوب هنگام روشن شدن موتور

بعضی اوقات موتور خودرو به راحتی روشن می شود، و در مواقعی دیگر روشن شدن آن مدت زمان زیادی طول می کشد. این معمولاً به دلیل وجود اشکال در رله ی جریان تغذیه به موتور استارت است.

استارتر درگیر می شود اما ماشین شروع به کار نمی کند  

این مورد یکی از مهم ترین نشانه های خرابی استارت خودرو است. اگر صدای درگیر بودن استارت را می شنوید، اما قادر به هندل زدن موتور خودرو نیست، این موضوع می‌تواند مربوط به درگیر نشدن صحیح استارت با فلایویل باشدممکن است دنده های پینیون استارت، یا یا به احتمال کمتر، دنده های فلایویل ساییده شده (اصطلاحاً کچل کرده) و از اتصال خارج می شوند.

چراغ های داشبورد روشن می شوند اما موتور روشن نمی‌شود

اگر برق مداوم از باتری تأمین شود اما موتور خودرو روشن نشود، این نشان می دهد که  استارت مشکل داردمخصوصاً اگر باتری بتازگی شارژ شده باشد.

خودرو روشن نمی شود

اگر مطمئن هستید که ایراد مکانیکی مربوط به موتور و سیستم سوخت و هوا رسانی آن (انژکتور یا کاربراتور) در کار نیست، و هرچه هست از مشکل نرسیدن برق به استارت است، باز هم بلافاصله خود استارت را متهم نکنید.  مشکل می تواند به دلیل ضعیف بودن باتری باشد، و یا کابل های اتصال لق شده، یا سر باتری ها سولفات گرفته باشدبنابراین بدون بررسی مسیر جریان برق به استارت دیدن نشانه های خرابی استارت، نتیجه گیری نکنیداگر مشکل از این‌ها هم نبود، آن وقت می تواند از جانب سلونویید باشد، یا اینکه نهایتا موتور استارت قبضه روح شده و قالب تهی کرده باشد.

چگونه سبب افزایش طول عمر استارت شویم

مراعات نکته های زیر می تواند موجب شود که چند صد یا حتی چند هزار کیلومتر بیشتر از استارت خودرو کار بکشید. و هرگز نشانه های خرابی استارت را نبینید. البته شما می توانید با مطالعه مقاله چکار کنیم تا استارت خراب نشود در این ارتباط اطلاعات بیشتری را نیز به دست آورید.

اتصال ها، ترمینال ها و سلونویید را تمیز نگه دارید

مطمئن شوید که استارت برق کافی برای به حرکت درآوردن موتور خودرو را دریافت می کند. اتصال های کثیف، خورده یا فرسوده می تواند جریان برقی را که باید به استارت برسد کاهش داده و باعث فشار آمدن به آن شود که از عمر استارت کم خواهد کرد.

محکم بودن پیچ های نگهدارنده

هر از گاهی کنترل کنید که پیچ های نصب استارت در جای خود محکم هستنداین برای حفظ اتصال بین دنده پینیون استارت با فلایول ضروری است. فشار هر دو قطعه زیاد است و اتصال نامناسب باعث فرسودگی سریع آنها می شود.

بازدید فلایویل

با گذشت زمان فلایویل می تواند فرسوده شده و یا حتی دندانهای خود را از دست بدهد، که این بر درگیری کارساز آن با دنده پینیون استارت تأثیر خواهد گذاشتاگر همچنان موتور استارت را مجبور به درگیر شدن با فلایویل آسیب دیده کنید، به سرعت از طول عمر قطعه کم خواهد شد.

نتیجه گیری

اتومبیل ها در جاده تحت فشارهای سنگینی قرار می گیرند، اما به لطف مهندسی مدرن کیفیت سواری از چنان استاندارد بالایی برخوردار شده که شما حین رانندگی صدای بسیار ناچیزی از موتور می شنوید. اما همین باعث شده اغلب یادمان برود که ماشینها به مرور مستهلک می شوند، و استارت هم از این قاعده مستثنی نیست.

خوشبختانه سرویس و یا تعویض موتور استارت کاری است که اکثر افراد دست به آچار دارای ذهن فنی و مهارت کافی می توانند خود به راحتی و با صرف کمی وقت آن را انجام دهند. اگر شما هم آدمی هستید که سرتان درد می‌کند برای سرو کله زدن با کارهای فنی، و یا از نظر بودجه کمی در مضیقه هستید، سرویس استارت خودرو توسط خودتان به شما  امکان می دهد بدون روبرو شدن با فاکتورهای سنگین اجرت تعمیرگاهی، هم ماشین خود را سرر پا نگه دارید، و هم برای ساعتی سرتان گرم شده باشد.

منبع : گروه سئو وبسایت بازرگانی راد 

نشانه‌های خرابی استارت خودرو
بازرگانی راد, تیم محتوا 09 تیر 1400
این پست را به اشتراک بگذار
برچسب‌ها
ورود | ثبت نام افزودن نظر
چگونگی و نحوه عملکرد استارت خودرو
در این مقاله ما قصد داریم،  نگاهی ساده به استارت خودرو داشته باشیم. همچنین در انتهای این مقاله ، شما خواهید دانست که  استارت  خودرو چیست، چگونه کار می کند، در کجا قرار گرفته و چگونه برای روشن شدن موتور کار می کند