ما را دنبال کنید
کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید چقدر است؟
ممکن است بارها از خودتان پرسیده باشید کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید چقدر است؟ و یا این که زمان مناسب تعویض لنت ترمز کی است؟ چگونه می توان لنت ترمز پراید را عوض کرد؟ ما در این مقاله ضمن پاسخ به این سوالات مطالب سودمند دیگری نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید


ممکن است بارها از خودتان پرسیده باشید کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید چقدر است؟ و یا این که زمان مناسب تعویض لنت ترمز کی است؟ چگونه می توان لنت ترمز پراید را عوض کرد؟ ما در این مقاله ضمن پاسخ به این سوالات مطالب سودمند دیگری نیز برای شما ارائه خواهیم داد. همچنین به شما پیشنهاد می کنم که حتما مقاله لنت ترمز خودرو را نیز مطالعه کنید، تا با اطلاعات کاملتری نحوه و زمان تعویض لنت ها را یاد بگیرید.

اگر شما صاحب یک خودروی سبک مانند پراید هستید حتما تا به حال برایتان پیش آمده که لنت ترمز خودروی شما تمام شده و از زمان مناسب تعویض آن گذشته باشد.  کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید و بسیاری از خودروهای سبک دیگر تقریبا به یک اندازه است. بنابراین مطالعه این مقاله برای صاحبان خودروهای دیگر نیز خالی از لطف نیست. قبل از پرداختن به مبحث کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید لازم است بدانیم لنت ترمز چیست، عملکرد آن چگونه است و تعویض به موقع آن چه اهمیتی دارد.

لنت ترمز چیست ؟

مرکز فروش لنت ترمز انواع ماشین های سبک و سنگین


لنت های ترمز بخشی اساسی در سیستم ترمز شما هستند. بنابراین آنها ایمنی شما را تضمین می کنند. اما باید بدانید که لنت ترمز قطعات مصرفی هستند که در معرض سایش شدید نیز قرار دارند که باید مرتباً بررسی و به موقع عوض شوند. عمر مفید لنت ترمز بیش از هر چیز به میزان فرسودگی آنها بستگی دارد. عمر لنت های ترمز به طور مستقیم به نحوه استفاده از خودرو بستگی دارد.

لنت های ترمز به طور فعال در عملکرد صحیح سیستم ترمز خودرو پراید مشارکت دارند به همین دلیل تعویض به موقع آنها تا حد زیادی عملکرد مناسب ترمز پراید شما را تضمین می کند. سایش، خرابی یا ناهنجاری روی لنت های ترمزپراید شما می تواند جان راننده ای را که دیگر کنترل کاملی روی ترمزگیری وسیله نقلیه خود نخواهد داشت، به خطر بیندازد.

عملکرد لنت های ترمز پراید کاملاً ساده است. اینها قطعات مکانیکی هستند که در هنگام ترمزگیری، با سطح فلز دیسک دچار اصطکاک می شوند. این عمل باعث کند شدن چرخش دیسک می شود و پس از مدت زمان کم و بیش طولانی، خودرو را متوقف می کند. امروزه تعداد زیادی مدل لنت ترمز وجود دارد که با توجه به کیفیت ، کاربرد و میزان هزینه در نظر گرفته شده توسط خریداران انتخاب می شوند.

عمر متوسط لنت ترمز پراید چقدر است؟

عمر متوسط یا همان کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید و بسیاری از خودرو های سبک دیگر به طور کلی 35000 کیلومتر در نظر گرفته می شود. اما بیشتر از مسافت پیموده شده، این ساییدگی و پاره شدن لنت های ترمز شما است که زمان تعویض را تعیین می کند.

از آنجایی که قدرت ترمز گیری بیشتر معطوف به قسمت جلوی ماشین است (با 70 درصد قدرت ترمزگیری )، متوسط ​​عمر لنت های ترمز عقب نسبت به جلو  بیشتر است ( چیزی حدود دو برابر ). متوسط کیلومتر تعویض لنت ترمز عقب 70000 کیلومتر است .  همچنین طول عمر مفید لنت ترمز در خودرو های اتوماتیک نسبت به خودرو های دنده ای مانند پراید بیشتر است زیرا تعویض دنده موجب وارد شدن فشار به گیربکس شده و میزان سایش لنت ها را افزایش می دهد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که عمر دیسک های ترمز نسبت به لنت ها بیشتر است. دیسک ها معمولاً حدود 100000 کیلومتر دوام می آورند. به طور کلی در نظر گرفته می شود که بعد از هر دو بار تعویض لنت ترمز، دیسک ترمز نیز تعویض شود.
 

کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید

تقریباً هر شخصی که یک خودروی پراید دارد یک بار این سوال معروف را از خود میپرسد: "بعد از چند کیلومتر باید لنت ترمز پراید تعویض شود"؟ گاهی اوقات اتفاق می افتد که فرد در سطح پدال ترمز پراید خود احساس مشکل می کند ، در واقع می تواند خیلی نرم یا خیلی سخت باشد و این امر باعث اختلال در ترمز پراید می شود. اگر فواصل ترمز شما طولانی تر می شود ، زمان آن فرا رسیده است که لنت ترمز خودروی خود را تعویض کنید چرا که ماندن در این شرایط برای شما و دیگران خطرناک است. 

کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، عواملی مانند شرایط رانندگی، شرایط جاده های محل تردد، بار خودرو، کیفیت لنت ترمز مورد استفاده و ...

اما به طور میانگین می توان گفت کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید برای لنت های جلو بین ۳۰ الی۴۰ هزار کیلومتر است و برای لنت های عقب ۶۰ الی ۸۰ هزار کیلومتر است.

بعد از چند کیلومتر باید لنت ترمز پراید را عوض کنید؟

دادن یک پاسخ دقیق و قطعی به این سوال که کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید دقیقا چه قدر است بسیار کار دشواری است. چرا که بسیاری از عناصر کم و بیش مستقیماً روی میزان فرسودگی لنت ترمز تأثیر دارند. این امر به ویژه در مورد نوع رانندگی و نوع مسافت های طی شده و شرایط آب و هوایی صدق می کند. رانندگی با سرعت بالا در مناطق درون شهری  که نیاز به استفاده از ترمز را چند برابر می کند و بنابراین با وجود طی کردن میزان مسافت کمتری نسبت به خارج از شهر لنت های ترمز شما تمام می شوند.

 در مقابل راننده ای که با آرامش و انعطاف بیشتری رانندگی می کند و بیش تر مسیر تردد آن خارج از شهر است یعنی تقریباً فقط در بزرگراه ها گردش می کند با وجود طی کردن مسافت بیشتر طول عمر لنت ها برای او قطعا بیشتر خواهد بود . به همین ترتیب، بسته به نوع خودرو تفاوت محسوسی در کیلومتر سایش لنت ترمز وجود دارد. به عنوان یک قاعده کلی، افراد حرفه ای در مورد بررسی کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید هر 30،000 کیلومتر آن را چک می کنند. دفتر تعمیر و نگهداری پراید شما می تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد اینکه چه زمانی لازم است تعویض لنت ترمز انجام  شود به شما ارائه دهد. توجه داشته باشید که لنت های ترمزپراید همیشه به صورت جفتی عوض می شوند  (جفت جلو / جفت عقب).

تعویض لنت ترمز پراید عملیاتی است که نیاز به مهارت های فنی خاصی دارد. تا زمانی که در زمینه مکانیک خودرو خبره نباشید، بهتر است تعویض لنت های ترمز وسیله نقلیه خود را به یک متخصص واگذار کنید. توجه داشته باشید که لنت های ترمز جدید نیاز به یک دوره شکستن تقریباً 200 کیلومتری دارند. که طی آن از راننده دعوت می شود تا ترمز انعطاف پذیر را اتخاذ کند. نشانه های بسیاری وجود دارند که به شما هشدار می دهند زمان تعویض لنت ها فرا رسیده است در اینجا به برخی از آنها نیز اشاره خواهیم کرد.

نشانه های تمام شدن لنت ترمز پراید

در اینجا نشانه هایی را خواهیم گفت که به شما کمک می کنند زمان دقیق و کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید را تشخیص دهید.

  •   احساس لرزش هنگام ترمزگیری

  •  تولید صدا هنگام ترمز گیری

  •   گسترش فا صله ترمز خودرو

  •  احساس لرزش یا تکان دادن هنگام ترمزگیر

  •  روشن شدن چراغ اخطار ترمز شما

  •  احساس بوی شبیه به سوختگی از لنت ها

تعویض لنت های ترمز پراید نباید با مسافت پیموده شده بلکه با سایش آنها انجام شود این بدان معناست که تماشای کوچکترین نشانه ای از سایش روی لنت های ترمز پراید برای امنیت شما ضروری است. بنابراین ، علائم سایش لنت ترمز که باید به آنها توجه داشته باشید به شرح زیر است

سر و صدای غیرطبیعی 
 لنت های فرسوده  سوت می زنند یا صدا می دهند و صدای مهیجی ایجاد می کنند .

ارتعاشات 
ارتعاشات هنگام ترمز نشانه آسیب دیدگی دیسک ترمز است. 

چراغ هشدار ترمز روشن
در صورت نیاز به تعویض ترمز ، ممکن است چراغ هشدار داشبورد شما روشن شود. لطفا توجه داشته باشید ، همه اتومبیل ها به سنسور سطح لنت ترمز مجهز نیستند.

 

افزایش طول عمر لنت ترمز خودرو

شایع ترین علامت تعویض لنت ترمز پراید بدون شک سر و صدا است. اگر به فرسوده بودن لنت های خود مشکوک هستید، می توانید یک بررسی بصری نیز انجام دهید برخی از لنت های ترمز دارای نشانگر سایش هستند. به عنوان مثال می توانید ضخامت لنت ها را بررسی کنید اگر طول آنها از چند میلی متر بیشتر نباشد، باید عوض شوند.

لنت های ترمز فرسوده خطری برای امنیت شما و دیگران است زیرا ترمز کردن شما دیگر به همان اندازه اولیه موثر نیست و آنها همچنین به دیسک ترمز آسیب می رسانند که نیاز به تعویض پیدا می کنند و هزینه مصرفی شما را نیز افزایش می دهد.

منبع : گروه سئو بازرگانی راد

کیلومتر تعویض لنت ترمز پراید چقدر است؟
بازرگانی راد, تیم محتوا 11 تیر 1400
این پست را به اشتراک بگذار
ورود | ثبت نام افزودن نظر
لنت ترمز پراید و ویژگی های که باید داشته باشد
در این مقاله با یکی از مهم ترین اجزای سیستم ترمز پراید یعنی لنت ترمز پراید، زمان تعویض آن ها، انواع سیستم های ترمز و ... که به بالا بردن ایمنی خودرو شما کمک می کند، آشنا خواهید شد.