ما را دنبال کنید
دینام خودرو و هر آنچه در مورد آن باید بدانید
دینام خودرو یکی از اصلی ترین قسمت های برق رسانی خودرو است که برای تامین میزان شارژ باتری مورد استفاده قرار می گیرد.

دینام خودرو چیست؟
دینام خودرو نوعی تولید کننده برق است که برای روشن شدن الزامی می باشد. این قطعه الکتریکی هنگامی که موتور روشن می گردد از طریق آرمیچر داخلی و توسط مبیان مغناطیسی تولید شده برق مورد نیاز را تولید می کند. دینام از پوسته فلزی، آرمیچر، بالشتک، بوش، فولی، کلکتور و چند قطعه زغال ساخته شده است. اصلی ترین هدف از تولید دینام شارژ کردن باتری خودرو می باشد.

لازم به ذکر است که دینام خودرو قطعه ای بسیار حساس است و باید به خوبی از آن مراقبت کرد. در صورت عدم وجود دینام در خودرو پس از روشن شدن باتری برق به سایر قسمت های خودرو رسیده و تمام می شود و نمی تواند خودرو را روشن کند. بنابراین با توجه به این که باتری خودرو قدرت برق رسانی به سایر قطعات خودرو را ندارد، وجود دینامی پرقدرت در خودرو الزامی است.

انواع دینام خودرو

دینام خودرو در دو نوع دو ذغاله و سه ذغاله تولید و به بازار عرضه می شود. دینام ها یکی از اصلی ترین قسمت های برق رسانی خودرو است که برای تامین میزان شارژ باتری مورد استفاده قرار می گیرد. دینام ها دارای وظایف مختلفی است و انواع مختلفی دارد. در ادامه در خصوص انواع دینام خودرو و نحوه عملکرد این قطعه توضیحات کامل تری را ارائه خواهیم کرد.


طرز کار دینام خودرو

همان طور که می دانید دینام خودرو مسئولیت تامین انرژی مورد نیاز باتری را برعهده دارد تا برق رسانی به سایر قطعات خودرو به درستی صورت گیرد. این اتفاق از طریق سیم پیچ های مختلف به باتری خودرو صورت می گیرد. به صورت فنی بیان می کنیم که چرخیدن آرمیچر دینام در مدار الکترونیکی باعث تولید برق در بالشتک های بدنه می شود. این انرژی از طریق زغال ها گرفته شده و نهایتا خروجی مورد نیاز ارائه می گردد.

هنگامی که خودرو روشن می شود تسمه دینام شروع به چرخش کرده و انرژی مکانیکی مورد نیاز جهت تبدیل انرژی مکانیکی را بدست می آورد. دینام خودرو از اجزایی همچون پروانه خنک کن، پولی، استاتور، آفتامات، درپوش جلو، پوسته انتهایی، روتور، بلبرینگ، کالکتور، دینام و دیود تشکیل شده است. این قطعه که در قسمت جلویی موتور خودرو قرار دارد، با همکاری قطعات با یکدیگر می تواند به خوبی انرژی مورد نیاز را در اختیار باتری خودرو قرار دهد.

دینام خودرو چه وظایفی دارد؟

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، یکی از اصلی ترین وظایف دینام خودرو شارژ کردن باتری می باشد. باتری خودرو به تنهایی نمی تواند نیرو و قدرت مورد نیاز برای استارت خودرو برای حرکت درآوردن خودرو در زمان طولانی را تامین کند. بنابراین دینام خودرو کمک کننده باتری می باشد. با این وجود دینام خودرو وظایف دیگری نیز در خودرو برعهده دارد که به شرح زیر است:

✅ تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی

تشخیص ولتاژ باتری

ترمینال اصلی که متصل به باتری خودرو است.

اجزای تشکیل دهنده دینام خودرو

دینام خودرو از قطعات مختلفی تشکیل شده که عبارت است از:

بالشتک: بالشتک یا استاتور یکی از اصلی ترین قطعات دینام است که تشکیل شده از هسته و سیم پیچ می باشد. هسته استاتور شامل چندین لایه است که از حلقه های دارای شیار نازک آهنی به همراه عایق مخصوص تشکیل می شود. اغلب برخی از حلقه های آهنی مختص استاتور که شامل لایه بسیار ظریفی از عایق مخصوص است و از طریق خار و یا پرچ مخصوص بر روی هم سوار می شود و بالشتک دینام و یا هسته اصلی استاتور را تشکیل می دهد.

آرمیچر: روتور یا آرمیچر قطعه ای مغناطیسی است که از یک پوسته پنجه ای شکل آهنی و یا شفت اصلی فولادی تشکیل شده و در مرکز استاتور در حول محور خود به چرخش در می آید. این قطعه معمولا شامل یک دسته سیم پیچ بوده و به شکل منظم حول محور اصلی آرمیچر روی کائوچویی و یا قالب نازک پلاستیکی پیچیده خواهد شد.

آفتامات: آفتامات که به آن رگلاتور نیز می گویند، وظیفه کنترل کردن جریان الکتریکی ورودی آرمیچر را برعهده دارد. در واقع می توان گفت که آفتامات بر روی توان خروجی الکتریکی دینام نظارت خواهد داشت. بنابراین می توان آفتامات را یکی از مهم ترین قطعات موجود در دینام شمرد.

دیود: دیود از دیگر قطعات موجود در دینام است. جریان الکتریکی ایجاد شده در استاتور دینام به شکل چندین فاز متناوب است که به علت تغییر دور موتور شامل فرکانسی متغیر می باشد. جریان خروجی استاتور به دیودهای واحد یکسوسازی وارد شده و تبدیل به جریان DC می گردد.

انواع دینام خودرو بر اساس تعداد ذغال ها

دینام خودرو بر اساس ذغال ها به سه دسته دو زغاله، سه زغاله و چهار زغاله تولید می شود که عبارت است از:

دو زغاله: دینام های دو زغاله در خودروهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرد.

سه زغاله: دینام های سه زغاله قدیمی ترین نوع دینام بوده که تولید آن متوقف شده است.

چهار زغاله: خودروهایی که استفاده بالایی دارند همچون اتوبوس های شهری، از دینام های چهار زغاله استفاده می کنند. البته به دلیل افزایش میزان مصرف خودروها، معمولا امروزه از این دینام ها در تمامی خودروها به کار برده می شود.

انواع دینام خودرو بر اساس اتصال بدنه قطب ها

انواع دینام خودرو به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود:

دینام خودرو با اتصال بدنه داخلی: جریان مورد نیاز قطب های دینام در اتصال بدنه داخلی از آفتامات گرفته شده و به میدان دینام خواهد رسید و در درون بدنه دینام اتصال بدنه می گردد.

دینام خودرو با اتصال بدنه خارجی: جریان مورد نیاز قطب های دینام در دینام با اتصال بدنه خارجی گرفته شده از زغال مثبت شده و پس از کنترل توسط آفتامات اتصال بدنه می گردد.

خرابی دینام خودرو

همان طور که تا این جای مقاله متوجه شدید، دینام خودرو یکی از لازمه های روشن شدن و حرکت خودرو است. بنابراین خرابی این دینام می تواند باعث از کار افتادن خودرو و عدم روشن شدن آن شود. در نتیجه باید به خوبی از آن مراقبت کرد تا عمر آن افزایش یافته و قدرت این قطعه کاهش پیدا نکند. ولی در صورتی که نیرو و قدرت دینام کاهش یافته و یا خراب شود، باید توسط یک تعمیرکار با یک دینام مرغوب تعویض گردد.

نشانه های خرابی دینام خودرو

خرابی دینام خودرو می تواند علائم و نشانه های خاصی داشته باشد که از جمله این نشانه ها می توان به استشمام بوی لاستیک سوخته و یا سیم سوخته، شنیدن صدای جیر جیر، سفت بودن، خوردگی، پوسیدگی و یا شل بودن تسمه دینام، روشن شدن چراغ هشدار دهنده، خوابیدن باتری، گرمی هوا، پر کردن نادرست باتری و کم نور شدن چراغ ها اشاره کرد. در صورتی که هر یک از این علائم و نشانه ها را مشاهده کردید، بهتر است دینام خودرو را به یک متخصص نشان دهید.

قیمت انواع دینام خودرو

انواع دینام خودرو هر کدام قیمت های متفاوتی دارد. بنابراین می توان گفت که هر یک از این دینام ها دارای قیمت خاصی می باشد. علاوه بر این دینام ها هر کدام دارای قدرت های گوناگونی است که این موضوع به صورت مستقیم بر روی قیمت دینام تاثیر می گذارد. برای اطلاع از قیمت انواع دینام خودرو و همچنین اطلاع از میزان قدرت و کیفیت دینام ها و سازگاری آن ها با قدرت باتری خودرو با بازرگانی راد تماس گرفته تا شما را در این راستا راهنمایی کنند.

خرید انواع دینام خودرو

انواع دینام خودرو باید بر اساس نوع خودروی شما انتخاب شود. قدرت و کیفیت دینام ها اهمیت بسیاری بر روی کیفیت و قدرت برق رسانی خودروی شما دارد به همین دلیل با خرید دینام از مراکز معتبر می توانید کیفیت کارکرد خودروی خود را افزایش دهید. بازرگانی راد یکی از معتبرترین مراکز ارائه کننده انواع دینام خودرو در ایران است و می تواند مناسب ترین و باکیفیت ترین دینام را به شما ارائه کند.

 منبع : گروه آی تی وبسایت بازرگانی راد 

دینام خودرو و هر آنچه در مورد آن باید بدانید
بازرگانی راد, پرستو پورموسی 04 شهریور 1400
این پست را به اشتراک بگذار
برچسب‌ها
ورود | ثبت نام افزودن نظر
معرفی کلی آفتامات دینام و مشخصات آن
آفتامات در واقع همان رگلاتور در دینام است. آفتامات ها نقش مهمی را در خودرو ایفا می کنند، در واقع آفتامات دینام رابط بین باتری خودرو و دینام میباشد.