ما را دنبال کنید
چراغ راهنما خودرو | همه چیز در مورد چراغ راهنما خودرویی
در این مقاله از وبسایت بازرگانی راد به بررسی نکات مهم که در موقع خرید چراغ راهنمای خودرو باید به آن توجه کرد میپردازیم ... تا انتها همراهمان باشید

چراغ راهنما خودرو | نکات مهم در مورد چراغ راهنما خودرویی

هر قطعه در وسایل نقلیه شما، نقش خاصی را بر عهده دارد تا با ایفای آن سبب حرکت و کارآیی کل مجموعه شود و امکان استفاده از آن را فراهم آورد. چراغ ها یکی از مجموعه های خودرویی  هستند که لقب چشم انسان را به آن اختصاص داده اند. یکی از این چراغ های خودرویی ، چراغ راهنما میباشد که غفلت از آن هزینه های جبران ناپذیری را بدنبال خواهد داشت . تصورات اشتباهی در مورد این چراغ ها شکل گرفته است و بسیاری را در استفاده از آن منع میکند. قوانین استفاده از چراغ های راهنما در بیشتر کشورهای جهان یکسان بوده و رانندگان بایستی جهت تغییر مسیر و گردش به چپ و راست از آن استفاده نمایند.

چراغ راهنما خودرو

چراغ راهنما چیست ؟

چراغ راهنما یکی از مهمترین قطعات در سیستم ایمنی خودرو در هنگام رانندگی میباشد. شاید چراغ های راهنمایی خودرو ، قطعه ای کم اهمیت به نظر میرسد ، با این حال استفاده از چراغ راهنما ، مهمترین کاریست که راننده برای آگاه کردن دیگران از حرکت احتمالی خود با هدف به حداقل رساندن غافلگیری های خطرناک ، انجام میدهد. بارها برای شما پیش آمده که خودرویی که در نقطه کور دیدتان است را نمیبینید ، اما راننده آن خودرو ، چشمک زدن چراغ های راهنما شما را ، قبل از آن که مسیر را تغییر دهید خواهد دید. عدم بکاربردن چراغ راهنما، دلیل بسیاری از حوادث رانندگی است و محتملا منبع اصلی بسیاری از درگیری های خیابانی مربوط به رانندگی تلقی میشود. 

برای بیشتر رانندگان ، چراغ های راهنما بسیار ساده به نظر میرسد ، شما اهرمی را به سمت پایین یا بالا فشار میدهید که باعث چشمک زدن چراغ های راهنما خودرو میشود. در واقع پشت حرکت ساده دسته راهنما، فناوری جالبی بکار گرفته شده است. مدار راهنما و  فلاشر ، به عنوان زیر مجموعه ای از سیستم ایمنی خودرو فعالیت میکنند و بخشی از آن بشمار میروند.                        

   برای مطالعه : معرفی انواع چراغ های خودرویی                                                                                                                                               

در مورد چراغ راهنما بیشتر بدانیم

چراغ های راهنما به چراغ هایی گفته میشود که در گوشه چپ و راست | جلو و عقب خودرو تعبیه شده است.هنگامی که قرار است خودرو در مسیر خود تغییر جهت بدهد این چراغ ها بکار می افتد تا سایر رانندگان حاضر در جاده ، بتوانند متناسب با آن واکنش نشان دهند.  همچنین نیز هنگامی که خطری نظیر تصادف یا عبور حیوانات اهلی و ... در پیش رو مشاهده میکنید ، با روشن نمودن چراغ راهنما یا همان فلاشر ، به پشت سر خود علامت میدهید . همچنین در هنگام بارندگی ، برف ، مه و در کل شرایط جوی نامناسب از این چراغ ها استفاده میشود تا دید عقبی ها نسبت به شما بهتر شود. 

تعداد این چراغ ها بایستی 4 عدد باشد ( دو عدد برای بخش جلویی اتومبیل | دو عدد برای بخش عقب آن ) این چراغ های چشمک زن طوری طراحی شده اند که جلب توجه بیشتر کنند و سایر رانندگان به راحتی متوجه منظور شما از هنگام رانندگی بشوند. . نوری که از این چراغ ها میگیرند اغلب زرد رنگ است. طراحی این چراغ ها میتواند مستقل از دیگر چراغ های خودرویی یا به شکل یکپارچه با آن ها باشد. همه چیز کاملا وابسته به نحوه طراحی سازنده خودرو دارد. 

در اتومبیل های جدیدتر از چراغ های راهنما شیک تر و مدرن تر در اطراف اتومبیل استفاده میشود . این چراغ ها روی آینه بغل ، گلگیرها و ... طراحی شده اند. به نحوی که هنگامی خودرو شما به چپ یا راست میپیچد ، تشخیص آن راحت تر خواهد بود و نهایتا طراحان خودرو ، این چراغ ها را در محلی در خودرو تعبیه میکنند که به راحتی و با کمترین زحمت توسط دیگران دیده شوند. 

نحوه استفاده از چراغ راهنما :

از این چراغ ها در شرایط مختلف رانندگی استفاده میشود که در ادامه برای شما کاربران عزیز ، موارد مهم کاربرد آن را اشاره میکنیم :


شماره 1 ) استفاده از چراغ راهنما برای گردش خودرو :


اهرم مربوط به تعیین وضعیت چراغ راهنما در سمت چپ فرمان قرار گرفته است. این اهرم نسبتا دراز بوده و غالبا به رنگ خاکستری و تیره رنگ می باشد. هنگامی که این اهرم به سمت بالا یا پایین حرکت داده میشود، باعث روشن شدن راهنمای چپ یا راست میشود . توصیه میشود راهنما را خیلی زود روشن نکنید ، راهنما را هنگامی روشن کنید که هیچ خیابان یا کوچه دیگری در مسیر حرکت شما وجود نداشته باشد. اگر چراغ راهنمای خود را خیلی زود و قبل از عبور از خیابان یا کوچه فرعی روشن نمایید ممکن است شخصی فکر کند شما در حال گردش به آن خیابان یا کوچه میباشید. این سردرگمی ممکن است خدایی نکرده منجر به تصادف شود.استفاده از راهنما برای گردش به سمت چپ


برای گردش به سمت چپ ، حدود صد متر مانده به مکانی که قصد گردش دارید ، از چراغ استفاده کنید. مطمئن باشید که در سمت چپ قرار گرفته اید و با دست چپ ، اهرم را به سمت پایین حرکت بدهید.چراغ راهنما

استفاده از راهنما برای گردش به سمت راست


برای گردش به سمت راست ، همانند روش بالا عمل کرده با این تفاوت اهرم را در این حالت به سمت بالا حرکت دهی د. برای گردش به راست در لاین راست قرار بگیرید و چراغ راهنما را با دست چپتان روشن نمایید.

نکته مهم : بعد از گردش به سمت راست یا چپ مطمئن شوید چراغ راهنما خاموش شده باشد.


شماره 2 ) استفاده از چراغ راهنما برای تغییر لاین :


در جاده هایی که دارای دو یا چند لاین مسیر میباشد برای تغییر مسیر از لاین چپ به لاین راست یا بالعکس بایستی حتما از چراغ راهنما استفاده کرد شما بایستی قبل تغییر خطوط حدود پنج ثانیه قبل راهنمای خود را فعال نماییدشماره 3 ) استفاده از چراغ راهنما برای پارک نمودن یا خروج از پارک :


 به منظور پارک کردن و توقف خودرو در بغل خیابان بایستی از راهنما استفاده کرد. قبل ترک مکان پارکینگ در کنار خیابان بایستی از طریق چراغ راهنما نشان دهید که قصد ادغام در ترافیک را دارید. بعنوان مثال اگر شما در سمت راست خیابان پارک کرده اید و قصد دارید به موازات خودرو خود در سمت چپ به خط بپیوندید، با پایین کشیدن اهرم چراغ راهنمای سمت چپ خود را فعال نمایید.


معرفی راهنما داخل سپر خودرو و کاربرد های آن 

راهنما داخل سپر جزو قطعات یدکی ضروری هر خودرو است این قطعه از متریال با کیفیت و مقاومی ساخته شده است و بدنه و طلق سفید آن از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار میباشد. این چراغ راهنما در داخل سپر خودرو به صورت کاملا فابریک بدون نیاز به هر گونه تغییر در سیم کشی خودرو انجام میشود. شما میتوانید برای این چراغ راهنما از لامپ معمولی یا لامپ LED استفاده نمایید. نصب راهنما داخل سپر ، باعث افزایش ایمنی در خودرو میشود.

راهنما داخل سپر خودرو
وجود چراغ راهنما در خودرو ، به منظور اطلاع دادن به وسایل نقلیه دیگر، در هنگام چرخش به سمت چپ یا راست بکار میرود. به طور کلی چراغ راهنما برای اعلام وضعیت خودرو هنگام تغییر مسیر بکار گرفته میشود. استفاده از چراغ راهنما در هنگام رانندگی برای حفظ جان سرنشینان خودرو و امنیت خودرو امری بسیار ضروری و مهم است.
این چراغ راهنما در قسمت سپر جلو و داخل سپر قرار میگیرد


دلایل سهل انگاری رانندگان در استفاده از چراغ راهنما خودرویی


در حالت کلی میتوان گفت بالغ بر نصف رانندگان از چراغ راهنما استفاده نمیکنند و دلایلی هم دارند ... در زیر به بررسی دلایل آن میپردازیم ، تا انتها همراهمان باشید.


من یک راننده حرفه ای هستم 


در اکثر خیابان ها و اتوبان ها ، همیشه راننده هایی را میبینیم که هنگام تغییر لاین و گردش در مسیر ، از راهنما استفاده نمیکنند که این کار بسیار خطرناکیست و میتواند منجر به تصادف شود. برخی نیز به این دلیل که اطراف را با آینه های خودرو کنترل میکنند و با خودرو پشتی فاصله دارند ، بدون زدن چراغ راهنما هم مسیر خود را تغییر میدهند. 
تجربه بالا در رانندگی ،   نمیتواند دلیل محکمی بر عدم استفاده از چراغ راهنما باشد و درصورت هرگونه تغییر مسیر خودرو، بایستی با چراغ های راهنما به سایر رانندگان اطلاع داد.


رانندگی هیجانی و عدم توجه به قانون 


چراغ راهنما خودرو همانند یک پل ارتباطی میان رانندگان عمل میکند اما عده ای به آن اعتقاد نداشته و بدون هشدار به سایر رانندگان ، مسیر خود را تغییر میدهند. رانندگان هیجانی ، سبقت گرفتن های غیر مجاز و انجام حرکات مارپیچی از اقداماتیست که میتواند منجر به خطر شود و بدون هشدار به سایر رانندگان ، میتواند تصادفات جبران ناپذیری به بار آورد.


نبود اتومبیل دیگر در جاده 


یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود رانندگان کمتر از چراغ راهنما استفاده کنند ، خلوت بودن خیابان است. به خاطر داشته باشید استفاده از چراغ راهنما یک قانون رانندگی میباشد و زیر پا گذاشتن آن ، پیامدهای ناگزیری به دنبال خواهد داشت.


استفاده از چراغ راهنما ، فقط در گردش به چپ


برخی از رانندگان فقط در گردش به چپ از چراغ راهنما استفاده میکنند که تعداد آن در کشور هایی که فرمان خودرو در سمت چپ دارند ، برای سبقت گرفتن ، بیشتر از چراغ راهنمای سمت چپ استفاده میشود و برعکس آن نیز در کشورهای دیگر وجود دارد.سهل انگاری راننده جلو در هنگام استفاده از چراغ راهنما


چنانچه خودرو جلویی از چراغ راهنما استفاده نکند احتمال استفاده سایر رانندگان از چراغ راهنما کاهش می یابد زیرا رانندگان جلویی را الگو خود قرار داده و همزمان با همان خودرو تغییر مسیر میدهند.


منبع : گروه سئو وبسایت بازرگانی راد
چراغ راهنما خودرو | همه چیز در مورد چراغ راهنما خودرویی
بازرگانی راد, پرستو پورموسی 14 آذر 1400
این پست را به اشتراک بگذار
برچسب‌ها
ورود | ثبت نام افزودن نظر
چراغ مه شکن خودرو | همه چیز در مورد چراغ مه شکن
در این مقاله از وبسایت بازرگانی راد به بررسی نکات مهم که در موقع خرید چراغ مه شکن باید به آن توجه کرد میپردازیم ... تا انتها همراهمان باشید