ما را دنبال کنید
بررسی دلایل صداهای مختلف ماشین
برای تمامی افرادی که صاحب خودرو میباشند بارها پیش آمده که در اتومبیلشان صداهای آنورمال (بغیر از صداهای طبیعی خودرو) شنیده اند... در این مقاله به بررسی آن ها میپردازیم

بررسی دلایل صداهای مختلف ماشین 

برای تمامی افرادی که صاحب خودرو میباشند بارها پیش آمده که در اتومبیلشان صداهای آنورمال (بغیر از صداهای طبیعی خودرو) شنیده اند... از آنجا که صداهایی نظیر صدای موتور در حال کار که به گوشتان آشناست ، مسلما کوچکترین صدای غیر عادی نیز توجه تان را جلب میکند هریک از این صداها میتواند نشان از وجود مشکل در بخشی از خودروتان باشد که بایستی آن ها را برطرف کرد.

آگاهی از علل صداهای مختلف خودرو بشما کمک میکند که تشخیص دهید آیا مشکل بزرگی در جریان است یا خیر . همچنین این آگاهی نیز بشما در تصمیم گیری تان برای این که چه زمانی به مکانیک مراجعه کنید ، کمک میکند . البته چنانچه نتوانستید تشخیص دهید که مشکل خودروتان در چه حدی جدی میباشد شما باید در سریعترین زمان ممکن از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.


بررسی دلایل صداهای مختلف ماشین

صداهای مختلف خودرو 

بی شک شنیدن صداهای غیر متعارف از ماشین خوشایند نیست اما خونسردی خود را هنگام شنیدن آن حفظ کنید و سعی کنید با کمک این مقاله از وبسایت بازرگانی راد ، منشا صداهای مختلف خودروتان را تشخیص دهید.

صدایی شبیه ساییدن دو جسم فلزی بر روی یکدیگر 

یکی از صداهای مختلف ، صدایی شبیه ساییدن دو جسم فلزی بر روی یکدیگر می باشد . چنانچه در هنگام ترمز کردن چنین صدایی را شنیدید قطعا مشکل جدی در سیستم ترمز مانند لنت ها ، دیسک ها یا کالیپر ها وجود داشته . اگر در هنگام عبور از سرعت گیر یا دست انداز ها شنیده اید ، امکان دارد سیستم تعلیق یا اگزوز ماشین آسیب دیده است اما در صورت شنیدن آن هنگام دور زدن ، ممکن است مشکل از فرمان ، چرخ ها یا لاستیک ها باشد.


صدایی شبیه آسیاب کردن یا قژ قژ کردن 

صدایی شبیه آسیاب کردن چیزی یا قژقژ ، از جمله صداهای مختلف خودرو که از گیربکس شنیده میشود ، میتواند مربوط به مشکلی در کلاچ خودرو باشد . احتمال بعدی نیز، مشکل در شفت های درون گیربکس میباشد. چنانچه این صدا را از زیر خودروتان میشنوید احتمالا دیفرانسیل یا خود گیربکس معیوب است. در این صورت بایستی روغن گیربکس ، اتصالات CV و بلبرینگ ها بررسی شوند.چنانچه در هنگام ترمز گرفتن  شنیده شود امکان دارد ناشی از لنت های از کار افتاده باشد که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود به دیسک آسیب میزند.


صدایی شبیه به صدای زوزه 

صدای زوزه هم از صداهای مختلف خودرو میباشد که امکان دارد در موقعیت های مختلف شنیده شود. چنانچه از زیر کاپوت به گوش برسد نشان از نشتی مایعیست که در حال ریختن روی قسمت های داغ خودرو میباشد. مانند ریختن مایع ضد جوش از رادیاتور روی موتور یا اگزوز . چنانچه هنگام شتاب گرفتن بیشتر شود امکان دارد ناشی از نشتی یکی از شیلنگ های اطراف موتور باشد.


صدای تق تق غیر متناوب 

در میان صداهای مختلف خودرو ، صدای تق تق غیر متناوب جز خطرناک ترین آن هاست . فقط یک مکانیک ماهر میتواند با قطعیت کامل بشما بگوید که موتور خودروتان آسیب جدی دیده یا میتوان آن را به شکل نسبتا ساده ای برطرف نمود . این صدا معمولا با شتاب گرفتن تشدید میشود که نشان دهنده تنظیم اشتباه موتور یا اکتان پایین سوخت میباشد.


صدای انفجار کوچک 

این صدا که اغلب از اگزوز خودرو شنیده میشود جز صداهای مختلف خودرو میباشد و مربوط به خارج شدن بنزین نسوخته از موتور و وارد شدن آن به اگزوز میباشد که در قسمت جلویی اگزوز به یکباره منفجر میشود. چنانچه خودرو شما در شیلنگ یا اگزوز دارای سوراخ ریزی باشد هم این صدا را خواهید شنید . همچنین ممکن است مربوط به تنظیم نبودن موتور باشد. سوخت بی کیفیت ، مشکل در سیستم احتراق و گرفتگی در اگزوز هم میتواند سبب ایجاد این صدا شود .


صدای تق تق متناوب

این صدا نیز جزو صداهای مختلف خودرو میباشد که اغلب از جلو آن شنیده میشود . غالبا شل شدن اتصالات یا معلق شدن عضوی از سیستم تعلیق منشا این صدا میباشد.


صدایی شبیه به صدای هواپیما 

مبدا این صدا نیز ، غالبا اگزوز خودرو میباشد . مخصوصا هنگام شتاب گرفتن نیز تشدید میشود . اغلب یک سیستم اگزوز زنگ زده یا آسیب دیده سبب بروز این صدا میشود . همچنین در مواقعی که امکان دارد صدا خفه کن بخاطر فرسودگی و کهنگی اگزوز از کار افتاده باشد. مشکل اگزوز عمدتا خودرو شما را متوقف یا آسیب جدی به آن وارد نمیکند . اما امکان دارد منجر به نشتی دود به داخل کابین شود.

صدایی شبیه به کلیک ماوس کامپیوتر 

این صدا نیز جزء صداهای مختلف خودرو میباشدکه غالبا منشا موتوری دارد اصلی ترین دلیل آن کم شدن روغن موتور میباشد که در خودروهای قدیمی تر امکان دارد از سوپاپ ها باشد . چنانچه ماشین کیلومتر های زیادی کار کرده این صدا نشانه پایان عمر موتور میباشد در صورتیکه خوش شانس باشید در فصل گرما امکان دارد این صدا برطرف شود و موتور چند ماه دیگر نیز کار کند.

صدایی شبیه به صدای جیغ 

این صدا از شایع ترین صداهای مختلف خودرو است که غالبا به آسانی قابل برطرف شدن میباشد، منشا این صدا غالبا رها شدن قرقره های نگهدارنده اکسسوری های مختلف درون موتور مانند سیستم هوا میباشد. چنانچه از چرخ ها شنیده شود میتواند بخاطر از بین رفتن لنت ترمز باشد .

بررسی دلایل صداهای مختلف ماشین
بازرگانی راد, پرستو پورموسی 01 اسفند 1400
این پست را به اشتراک بگذار
برچسب‌ها
ورود | ثبت نام افزودن نظر
فلاش کردن موتور چیست؟ | مزایا و معایب
به احتمال زیاد در مورد فلاش کردن موتور اتومبیل مطالبی را شنیده اید اما فلاش کردن موتور خودرو از دیگر روش های برطرف نمودن رسوبات خودرویی و گرفتگی قسمت ها و قطعات داخلی موتور اتومبیل میباشد.