ما را دنبال کنید
همه چیز در مورد دنده مرده
دنده مرده از اصطلاحاتیست که توسط رانندگان مورد استفاده قرار میگیرد و برای بیان یک حالت در جعبه دنده خودرو بکار گرفته میشود.در این مقاله از بازرگانی راد به معرفی دنده مرده در رانندگی میپردازیم ... تا انتها همراهمان باشید.

دنده مرده در رانندگی

 دنده مرده از اصطلاحاتیست که توسط رانندگان مورد استفاده قرار میگیرد و برای بیان یک حالت در جعبه دنده خودرو بکار گرفته میشود. دندهه مرده حالتیست که اغلب در افراد تازه کار مشاهده میشود و منجر میشود خودرو سریعتر خراب شده و به تعمیر نیاز پیدا کند. چنانچه میخواهید در مورد دنده مرده اطلاعاتی به دست بیاورید ، تا انتها همراهمان باشید.

از رایج ترین مشکلات رانندگان تازه وارد ، حرکت با دنده مرده میباشد ، این اصطلاح ، حالتیست که منجر میشود جعبه دنده خودرو سریعتر خراب شده و مجبور شوید خودروتان را به تعمیرگاه ببرید.

بیشتر خودروهای دستی متشکل از شش دنده و هفت حالت میباشند . جعبه دنده خودرو وظیفه دارد دنده خودرو را براساس میل راننده تغییر دهد و تناسب مناسبی میان سرعت و قدرت و سرعت فعلی خودرو ایجاد کند. هریک از دنده های خودرو در یک سرعت خاص ، با دور موتوری مناسب میچرخند و خودرو را به حرکت در میآوردند.

دنده مرده در رانندگی

آیا دنده مرده کاربرد هم دارد؟

دنده مرده در مسابقات اتومبیل رانی کاربرد دارد.

در مسابقات اتومبیل رانی حرفه ای چنانچه راننده نتواند در هنگام رسیدن به پیچ ، به موقع سرعت خود را کم کند ، دنده مرده میدهد. این اقدام راننده باعث میشود از گشتاور ارسالی به چرخ ها کاسته شود و راننده از مسیر خودش خارج نشود. در صورت کلی در برخی مواقع ضروری ، میتوان برای کاهش گشتاور خودرو از دنده مرده استفاده کرد. فراموش نکنید استفاده از دنده مرده عوارضی برای خودرو به همراه دارد و راننده بایستی تا جایی که میتواند به دنده مرده ندهد و دور موتور خودرو را در حد مناسب نگه دارد.

چگونه از دنده مرده اجتناب کنیم ؟

از جمله مشکلاتی که راننده های تازه کار و مبتدی با آن مواجه میشوند. دنده مرده است ، راننده هنگامی در حالت دنده مرده حرکت میکند که تجربه کافی جهت تعویض دنده و تنظیم دور موتور نداشته باشد. از اولین نکاتی که بایستی در هنگام رانندگی بخاطر داشته باشید ، حرکت با دور موتور مناسب است .چنانچه دور موتور شما در هنگام رانندگی پایین باشد ، بدین معناست که با دنده مرده در حال حرکت هستید. از جمله اقداماتی که رانندگان حرفه ای جهت فهمیدن دور موتور انجام میدهند، گوش کردن به صدای موتور است. موتور خودرو در هر اندازه ای از دور موتور ، صدای خاصی دارد. نتیجتا با عادت کردن به صدای موتور خودرو میتوانید بدون توجه به نشانگر دور موتور ، دنده را به موقع تعویض کرده و با دنده مرده حرکت نکنید.

چنانچه میخواهید دنده را سبکتر کنید بایستی دور موتور شما به طور میانگین بین 3 هزار تا 4 هزار باشد اگر این دور موتور از این مقدار کمتر باشد دنده سبکتر مرده خواهد بود... بدین معنا که راننده در دور موتور پایین بخواهد دنده را سبکتر کند . از همان ابتدا دنده مرده میدهد نتیجتا تلاش کنید دنده را در دور موتور 3 تا 4 هزار سبک تر کنید.

همه چیز در مورد دنده مرده
بازرگانی راد, پرستو پورموسی 02 بهمن 1400
این پست را به اشتراک بگذار
برچسب‌ها
ورود | ثبت نام افزودن نظر
شرکت تولیدی MST | تولید کننده بست های کمربندی
شرکت تولیدی MST در سال ۹۷ بعد از یکسال تست و بررسی اجناس موجود در بازار اولین تولیدات خود را در قالب بست پلاستیکی وارد بازار کرد